niedziela, 25 września 2016

Bouldering. Co i jak? #4 Formacje.




Elementy terenu wspinaczkowego:
1 – zacięcie,
2 – teren połogi,
3 – pion,
4 – przewieszenie,
5 – kant,
6 – okap,
7 – trawers

  
   Rys. 1. Formacje (źródło)
 

Najprostszą z formacji jest płyta pionowa. Ściana idealnie prostopadła do powierzchni materaca. Nie wymaga od nas dużej siły i jest najlepszym miejscem do nauki podstawowych technik wspinaczkowych takich jak zasada trzech punktów podparcia, zamiany rąk na chwycie, przestrzałów i tym podobnych. Pierwsze kroki polecamy wykonywać właśnie na płycie pionowej.

Podobną formacją  do poprzedniej jest płyta połoga. Ściana nachylona od pionu pod kątem 5-10°. Wymaga od nas znajomości techniki balansu ciała oraz siły spokoju. Baldy na połogu charakteryzują się powolnymi, opanowanymi ruchami, w których użycie siły jest ostatecznością. Obserwując doświadczonych wspinaczy pokonujących połogie drogi, można szybko nauczyć się dobrej pracy nóg oraz ustawiania ciała przed każdym przechwytem. Szczególnie polecana dla osób o "słabych rękach", ponieważ cały teren można przetrawersować bez użycia dłoni ;)

Najtrudniejszym elementem terenu wspinaczkowego jest przewieszenie. Płyta nachylona od pionu pod kątem od 0° do nawet -45°. Drogi wspinaczkowe tej formacji wymagają od nas dużej siły rąk oraz wytrzymałości siłowej całego ciała. Każdy ruch wymusza na nas przenoszenie ciężaru ciała na nogi oraz wydłużenia zasięgu rąk. Odpowiednie techniki skrętne oraz wytrenowane mięśnie brzucha ułatwiają poruszanie się w przewieszeniu.  Nabycie tych umiejętności wymaga wielu treningów. Szczególnym rodzajem przewieszenia jest okap (dach). Formacja o nachyleniu zbliżonym do poziomu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz